3.9 De stad Groningen

publicatie:
01
-
01
-
2025
Waar: rondom Groningen

Als klein schip kun je door de stad Groningen varen. Let wel op de diepgang en luister marifoonkanaal 9 uit.

Vaar je via het Van Starkenborghkanaal de Oostersluis in? Luister daar blokkanaal 20 uit. Aan de westzijde van de toegang zijn wachtplaatsen voor recreatievaart. De beroepsvaart wacht aan oostzijde aan dukdalven voor de nieuwe Tasmantoren.

  • Houd rekening met beroepsvaart.
  • Let goed op, kijk regelmatig achterom.
  • Vaar een duidelijke koers.

Staande Mast Route: Lauwersmeer – Groningen

Het spuien in Lauwersoog kan een sterke stroming veroorzaken en een verschil in waterstand van 50 cm. De oude zeearm is door de jaren heen gekanaliseerd; toch liggen hier en daar nog vervallen kribben en ook in de bochten kan het plaatselijk ondiep zijn. Tussen Electra en Zoutkamp ligt betonning.

De diepgang in het Reitdiep is voor schepen tot 2 meter geen probleem. Voor voldoende diepgang moet je wel in het midden van het vaarwater blijven. Neem eventueel de buitenbocht. Let op dat de diepgang afhankelijk is van de waterstand.

‍Inkomende recreatievaartuigen worden opgevangen bij de eerste bruggen en vervolgens begeleid naar de Zuiderhaven. Daar worden ook boten uit andere richtingen opgevangen.

Het Eemskanaal

Het Eemskanaal verbindt de stad Groningen (het Winschoterdiep en Van Starkenborghkanaal) met Delfzijl (de Eems). Het kanaal is onderdeel van de vaarroute Lemmer-Delfzijl.

In het Eemskanaal komen twee vergelijkbare kruisingen voor, die je op dezelfde manier kunt passeren. Van de volgende knooppunten maakt de recreatievaart veel gebruik:

  • Afslag naar het Damsterdiep.
  • Afslag bij Appingedam.

Bruggen worden op afstand bediend: meld je bij het bord ‘Sport’ op het remmingswerk. De bruggen in het Eemskanaal bereik je via marifoonkanaal 81.

Diepstekende schepen moeten een aantal meters uit de oever blijven.  Houd niettemin zoveel mogelijk stuurboordwal. Houd verder rekening met de beroepsvaart en met stroming als er in Delfzijl wordt gespuid.

Op het Eemskanaal is na kilometerraai 3 aan bakboord de Jan B. Bronssluis (doorvaarthoogte 2,50 meter). Dit is de ingang van het Damsterdiep. De sluis is dagelijks zelf te bedienen, instructies zijn op de sluis aangegeven.

Tegenover kilometerraai 4 ligt de Slochtersluis, de ingang van het Slochterdiep. Ga je door deze sluis? Zet je schip goed vast, de voorbijvarende beroepsvaart veroorzaakt sterke zuiging.

Een zelfbedieningssleutel kun je lenen tegen betaling van statiegeld. Deze sleutel kun je gebruiken bij een aantal bruggen en sluizen in de provincies Groningen en Drenthe.

Van Groningen naar Winschoten

Als je van de stad Groningen naar Winschoten vaart, dan vaar je via Winschoterdiep. Het kanaal is 35,5 kilometer lang en geschikt voor schepen tot 1.350 ton.

Vanaf de stad Groningen vaar je via de Gideonbrug (A7). Deze wordt op afstand bediend en is bereikbaar via marifoonkanaal 9. Vanaf Duinkerkenbrug schakel je over naar marifoonkanaal 22. Dit kanaal is geldig voor de rest van Winschoterdiep.

Heb je geen marifoon? Bij de bruggen die op afstand worden bediend zijn knoppen voor de recreatievaart (‘sport’) aangebracht. Daarmee kun je je aanmelden voor brugbediening. De Hoge Euvelgunnerbrug en de Gideonbrug hebben op werkdagen spertijden. De Eextersluis bij Scheemda heeft geen schutfunctie meer en staat (in het algemeen) open.

Via het Winschoterdiep varen containerschepen van en naar Westerbroek en Veendam, houd hier rekening mee.

Het Winschoterdiep splitst zich bij Winschoten in de Rensel en de aansluiting op de Pekel Aa.

No items found.